History – Appendix 2

Back to Contents

APPENDIX 2

STAFF 1897 – 1967

No single complete list of Kilbum Grammar School staff existed nor could Richard Brock compile one from the information available to him. In the list he tried to include all those who taught in the School for at least one year. The list is arranged chronologically by date of appointment. Staff who continued from K G S into Kilburn Senior High are shown in bold.

1897 – 1915 E Evans Headmaster
1901 – 1902 E F Hamer Second Master
1898 – 1908 G Couillault French
1898 – 1908 Herr Lazarowitch German
1901 Sgt Maj Ibbs Drill
1902 – 1902 A Golland
1902 – 1903 Rev W H Braine
1902 – 1902 D R Stephenson
1902 – 1902 T Miles Music
1902 – 1903 T Pinochet Spanish
1902 – 1902 R Thomas
1902 – 1902 W H Kingston Music
1902 – 1902 B Farnhill
1902 – 1903 W H F Jeffcoat Second Master
1902 – 1902 H Todd
1902 – 1903 A Jack Preparatory
1902 – 1902 R F Julian Art
1903 – 1925 W B Hunt History; Second Master, Headmaster
1903 – 1903 H C Ussher Lower School
1904 – 1910 Rev E C Monk English, Scripture
1905 – 1910 W M Mann Drill
1906 – 1908 J C Miller General
1906 – 1908 P Purkiss
1907 Crofts Science
1907 – 1910 W E Upton Science
1908 – 1910 B Morgan General
1908 – 1910 A Shillington French, German
1908 – 1914 L L Richmond Art
1908 – 1909 C H Piggott Rifle Drill; (Caretaker)
1909 – 1929 J Ware History; Second Master
1910 – 1942 J Westbury English; Acting-Headmaster
1910 – 1916 F L Henley Mathematics
1910 – 1948 W G Bowden Science; Acting-Headmaster
1910 – 1926 E W Parr French, German
1910 – 1931 C B Thurston Geography
1910 – 1924 T Beach Commercial
1910 – 1951 W H E Bentley Mathematics
1911 – 1919 J Paterson P T
1911 – 1914 P T Horsley Woodwork
1911 – 1941 W Davis French
1911 – 1913 C Round Geography
1912 – 1925 W G Greaves Science
1913 – 1920 J F S Nash German
1913 – 1925 J Lodge Classics
1914 – 1950 S Burton Geography
1914 – 1916 G D Miller German, French
1914 – 1919 Miss E R Binns Art
1915 – 1918 Miss P L Rickards French
1915 – 1919 Miss L M C Nicoll General
1915 – 1919 Miss E A Clarke Mathematics
1916 – 1918 W J F Hillier English
1916 – 1919 H E Knight Commercial
1917 – 1937 Rev C H Hughes Scripture, Music
1918 – 1919 F W Jones English
1918 – 1919 S M Dainow French
1919 – 1921 E G Richardson Science
1919 – 1928 D R Hounsell Handicraft
1919 – 1920 E Gowridge P T
1919 – 1923 J R Coulthard Mathematics
1920 – 1923 J G Twist Art
1921 – 1922 F T Brooks P T
1921 – 1931 J Ellowitz (Ellison) Chemistry
1922 – 1929 E C Bond P T
1923 – 1927 G Ayling Art
1924 – 1925 R J Bridges Mathematics
1924 – 1958 W H Williams French
1925 – 1932 J McLeish Headmaster
1925 – 1958 H E Gould ‘ Latin
1925 – 1946 H T Sharpe Mathematics
1926 – 1950 T M Yarwood Physics
1927 – 1931 H E Collins French
1927 – 1932 E W M Potts Mathematics
1927 – 1943 H A Peter English
1927 – 1930 E H Thompson Art
1928 – 1959 E W Rhodes German, French
1928 – 1939 L Thompson Handicraft
1929 – 1937 B J Morahan P T
1929 – 1934 A G Field History
1930 – 1967+ R Whitmore Art
1930 – 1936 J L Whiteley Classics
1931 – 1934 D B Fry French
1931 – 1934 J M Pullan Science
1931 – 1948 G F Carpenter Economics
1931 – 1935 H Thomas Geography
1932 – 1936 J W Jenkins Mathematics
1933 – 1947 H D Anthony Headmaster
1933 – 1948 W W Rollinson History, English
1934 – 1944 AT Stuart History
1934 – 1945 A J L Southwell French
1935 – 1948 G W Dakin Science
1935 – 1959 G L Walters Mathematics
1936 – 1946 S F Hann Geography
1936 – 1946 D W J Woodman Classics, Scripture
1937 – 1947 J N Hancock Music
1937 – 1946 G J Evans P T
1939 Taylor Handicraft
1941 – 1946 Mrs Robinson Art
1941 – 1945 Mrs E B Cox English
1942 – 1945 R W Burfitt Mathematics
1942 – 1967+ S A Corrin French
1942 – 1963 W Isaacson History
1942 – 1945 Miss E L Vincent Art
1942 – 1944 D L MacInally P T
1942 – 1953 J W Stewart Science
1943 – 1948 E C Pettet English
1943 – 1960 R I Cox Geography
1943 – 1945 Mrs F Doyle-Davidson French
1943 – 1946 G A Rees English
1944 – 1946 A H Cope P T
1946 – 1948 W Thorp English
1946 – 1947 R H Squire P T
1946 – 1948 A D Smith English
1947 – 1967+ D Merlyn-Smith Music
1947 – 1967+ A A Warner Physics
1947 – 1950 W W Parsons Science
1947 – 1967+ C V W Williams P T
1947 – 1955 J W Manson Mathematics
1948 – 1950 T F Gibbs English
1948 – 1967+ A J W James Chemistry
1948 – 1967+ A J Toley English
1948 – 1949 J A Lumsden French
1948 – 1954 W J C Gill History
1949 – 1967 D F Williams Headmaster
1949 – 1951 M W Figgis English
1949 – 1951 P T S Whitmore French
1949 – 1950 R J Dent French, German
1950 – 1966 E W L Leavey Physics
1950 – 1958 P K Wright English
1949 – 1950 L H Rolfe French, German
1950 – 1962 C B Moller Geography
1950 – 1958 D McGinty Mathematics
1950 R W Waters English
1951 H G Rensch Mathematics
1951 – 1967+ J Mathew French, German
1951 – 1961 E Wolheim Handicraft
1952 W B Rhodes Mathematics
1952 – 1953 H Dow English
1952 – 1956 E L James Science
1953 – 1967+ A E E Minchin Mathematics
1953 – 1956 A B Scrase Classics
1953 – 1960 V Callaghan English
1953 – 1954 N F Hidden English
1954 – 1966 J H Beaglehole History
1955 – 1957 G Beaumont Mathematics, Physics
1955 – 1956 L G Hodder Mathematics
1955 – 1956 S G Sathaye Geography
1956 – 1958 B H Adams Classics
1956 – 1958 D T Anderson Biology
1956 – 1958 D J Robinson Mathematics
1956 – 1958 D C Measham English
1957 – 1967+ J Roscoe Mathematics
1958 – 1963 A B H Fell English
1958 – 1959 T H R Thomas Science
1958 – 1962 R K Hands French; Deputy Headmaster
1958 – 1960 B H Turner Classics
1958 P K Murthy Mathematics
1958 – 1966 J E Kerry English; Deputy Headmaster
1958 – 1960 D E Sparks Classics
1958 – 1966 H Whate Biology
1958 – 1967+ H Oldman Mathematics
1959 – 1967+ A H L Pilkington French, German
1959 B E H Fonseca Mathematics
1960 – 1967+ P W Brearley Classics
1960 – 1962 B Cole Mathematics
1960 – 1967+ M Foss French
1960 – 1966 D Owen Geography
1960 – 1967+ D Holder English
1960 – 1964 E L Protheroe Mathematics
1960 R J N de Pinto Art
1960 – 1967+ B F Conneller Latin
1962 A H Dalrymple English
1962 – 1966 G P Cockburn Handicraft
1962 – 1967+ E G Fogwill Geography
1962 A Marson French
1962 J K O Martiri Science
1963 – 1966 J Bailey English
1963 – 1966 J F Hargreaves French, German
1963 – 1964 R A Layton History
1963 – 1967+ L D M Morley English
1963 – 1964 L S Plester Biology
1963 – 1967 M L Schmeising Mathematics
1964 J P Condon Biology
1964 – 1966 B Valier-Grossman Mathematics
1964 – 1967+ G B Hill History
1965 Miss M Conroy Biology
1965 – 1967+ R J Hudson Chemistry
1965 – 1967+ Mrs Wistrich Economics
1966 – 1967+ D G Badham Handicraft
1966 B H Elliott Science
1966 – 1967+ P M Toner Geography
1966 – 1967+ M I Warden French
1966 – 1967+ R F Rogers Mathematics
1966 – 1967+ Miss G E Hebb English
1966 R H E Waters History
1966 D J Lincoln Biology

Next: Appendix 3 – Speech Days – Principal Speakers

Back to Contents